Ślub dla LGBT

wyjątkowa ceremonia, która nie wyklucza

Ślub dla Par LGBT

Ślub dla LGBT
fot. Ola Gruszka

Jeśli zastanawiasz się, czy ślub dla Pary LGBT jest w Polsce możliwy, spieszymy z wyjaśnieniami. Polski system prawny wyróżnia wyłącznie dwie formy wiązania się ludzi w pary. Na gruncie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który te kwestie reguluje, są to małżeństwo oraz konkubinat.

Jakie zatem opcje mają pary rozważające ślub homoseksualny? Rozwiązanie, które może Was zainteresować, to ślub humanistyczny. Jest to wyjątkowa ceremonia, podczas której dwoje ludzi decyduje się oficjalnie wyznać sobie miłość i złożyć uroczyste przysięgi, w obecności świadków oraz najbliższych.

Jak przebiega ślub dla LGBT?

Ślub humanistyczny przebiega zgodnie z przygotowanym przez nas (we współpracy z Wami) scenariuszem. Ta forma ceremonii pozwala na całkowite dopasowanie uroczystości do Waszych oczekiwań.

Ślub homoseksualny w formie humanistycznej pozwoli Wam na opowiedzenie Gościom historii Waszej miłości oraz podkreślenie wartości, które wspólnie wyznajecie. Ponadto ślub dla LGBT w wersji symbolicznej to także możliwość stworzenia wyjątkowych, osobistych przysiąg małżeńskich, które dodatkowo podkreślą charakter Waszego związku.

Podczas ślubu humanistycznego znajdzie się również miejsce na przemowy Gości oraz fragmenty Waszej ulubionej poezji czy prozy, które przyniosą wiele wzruszeń wszystkim uczestnikom ceremonii. Wasz ślub LGBT może również obejmować jeden ze specjalnych, symbolicznych rytuałów, których włączenie w ceremonię proponujemy podczas przygotowywania scenariusza Waszej uroczystości.

Kto prowadzi ślub dla Pary LGBT?

Wasz ślub homoseksualny poprowadzi jeden z naszych doświadczonych celebrantów lub jedna z utalentowanych celebrantek. Nasi mistrzowie ceremonii są przeszkoleni pod względem dykcji, prezencji oraz umiejętności interpersonalnych.

Możecie zapoznać się z ich sylwetkami na naszej stronie oraz zdecydować, kto poprowadzi Wasz ślub. Macie również możliwość poznać wybranego przez Was mistrza bądź mistrzynię ceremonii podczas spotkania online. To doskonała okazja, żeby ustalić szczegóły, uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania oraz utwierdzić się w przekonaniu, że dokonaliście właściwego wyboru.

Czy można zalegalizować ślub homoseksualny?

Jak wspominaliśmy wcześniej, ślub dla LGBT nie jest wykonalny na gruncie prawa polskiego. Możecie natomiast zawrzeć umowę partnerską, która pozwoli Wam prawnie uregulować kwestie Waszego związku.

Umowa taka należy do katalogu umów nienazwanych, a jej postanowienia możecie kształtować dowolnie, zgodnie z Waszymi potrzebami oraz wartościami. Zawiera się ją zwykle w kancelarii notarialnej, natomiast notariusz może dokonać tej czynności również poza swoją siedzibą.

Ślub dla LGBT w plenerze

Jeśli marzy Wam się ślub homoseksualny w plenerze, chętnie poznamy Wasze pomysły. Nasi celebranci bez trudu dotrą nawet w najbardziej odległe miejsca. Niestraszne im kręte górskie ścieżki, leśniczówki na odludziu czy żar nadmorskiego słońca. Poprowadzimy dla Was ślub, gdzie tylko sobie wymarzycie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, również umowa partnerska może być zawarta poza siedzibą notariusza. W praktyce oznacza to, że możecie ją podpisać w trakcie ceremonii humanistycznej w obecności notariusza. Dzięki temu podczas osobistej uroczystości dopełnicie również wszelkich formalności. Jak sami widzicie, ślub dla LGBT mimo pewnych ograniczeń legislacyjnych, jest w Polsce jak najbardziej możliwy w opisywanej przez nas formie.

Zobacz też: