Ceremonia humanistyczna

Ślub humanistyczny a konserwatywna rodzina – jak do tego podejść?

Udostępnij ten post:

Dzień ślubu i wesela to z pewnością moment, który wyobrażacie sobie od długiego czasu. Niektórzy (a pewnie głównie niektóre) z nas marzą o tym dniu niemalże od dzieciństwa. Piękna suknia, garnitur, mnóstwo Gości, wyszukane dekoracje, świetna impreza do białego rana… Każdy z Was na pewno ma swoje wyobrażenie tego wyjątkowego dnia. Takie wyobrażenie ma też Wasza rodzina. Co w wypadku, gdy Wasze wizje nie do końca się pokrywają? 

Ślub – oczekiwania Rodziców a rzeczywistość

| Ślub Humanistyczny
fot. Joanna Jaskólska Photography

Wreszcie nadszedł ten moment – planujecie ślub. Przed Wami wiele decyzji do podjęcia i nawał przygotowań. Jednym z najważniejszych punktów Wielkiego Dnia jest ceremonia zaślubin. To właśnie bardzo często czynnik zapalny konfliktu na linii rodzina – Para Młoda w trakcie przedślubnych przygotowań.

Wasze wyobrażenia mogą tutaj być skrajnie różne. Zwłaszcza, gdy rodzina jest konserwatywna, a Wam daleko do bycia praktykującymi katolikami. Możecie być bombardowani marzeniami Matek o widoku ich dzieci idących do ołtarza w rytm marsza weselnego, stwierdzeniami, że „tak zawsze było” i tak ma być też w Waszym przypadku. Co zatem zrobić, gdy Wy macie zupełnie inny plan dotyczący ceremonii zaślubin niż Wasze rodziny i gdy (o zgrozo!) decydujecie się na ślub humanistyczny? 

“Co to właściwie ten ślub humanistyczny?”

| Ślub Humanistyczny
fot. Krupa Photography

Pary z konserwatywnych rodzin bardzo często spotykają się z takim pytaniem ze strony Rodziców (jednak zazwyczaj dopiero po tym, jak Rodzice będą próbować wybić im ten pomysł z głowy). Ale że tak bez księdza? Że to prawnie nic nie znaczy? To jakaś sekta? Te pytania mogą się mnożyć. Za to Wy musicie być wyposażeni w pokłady cierpliwości i spokoju, by jak najbardziej pokojowo wytłumaczyć rodzinie, czym ślub humanistyczny w ogóle jest i dlaczego się na niego decydujecie. Rodzicom na pewno zależy na Waszym szczęściu i chcą, żeby ten dzień był przez Was zapamiętany jako najpiękniejszy w życiu.

Ślub humanistyczny jako osobista i spersonalizowana ceremonia dla rodziny

| Ślub Humanistyczny
fot. Nina & Darek

Waszym głównym argumentem może być fakt, że zależy Wam na bardzo osobistej ceremonii, a taką formę może przyjąć jedynie ślub humanistyczny. Ślub cywilny czy kościelny mają utarty schemat, który nie może być modyfikowany. Ogranicza więc to Wasz udział w planowaniu przebiegu ceremonii i włączaniu w nią ważnych dla Was elementów.

| Ślub Humanistyczny
fot. Nina & Darek

Za to ślub humanistyczny może być niezwykle osobisty, wzruszający (zwłaszcza dla rodziny!), a przede wszystkim zgodny z Waszymi przekonaniami. Podczas ślubu humanistycznego Wasza rodzina może aktywnie uczestniczyć w ceremonii. Możecie poprosić Rodziców o odczytanie jakiegoś wiersza, a może nawet zdecydują się na wygłoszenie przemowy? To przecież niezwykle ważny moment w Waszym życiu i rodzice z pewnością poczują się zaszczyceni i bardzo poruszeni, że chcecie, by byli oni jego częścią.

Ślub humanistyczny a rodzina – reakcje po ceremonii

| Ślub Humanistyczny
fot. Blackheart Film

Spotykaliśmy się już niejednokrotnie z Parami, których rodziny były bardzo sceptycznie nastawione do ślubu humanistycznego, jednak z naszego doświadczenia wynika, że nawet najbardziej konserwatywne osoby po ceremonii reagują niezwykle pozytywnie i często zmieniają zdanie co do ślubu humanistycznego. Zachwycają się osobistym podejściem i emocjami, jakie udzielają się podczas ceremonii. Takich reakcji możecie się spodziewać także Wy!

Last but not least…

| Ślub Humanistyczny
fot. Nina & Darek

Postawcie na swoim! To w końcu Wasz dzień i warto trzymać się swoich decyzji. To Wasz ślub i jeśli nie będziecie podążać za swoimi przekonaniami i marzeniami, możecie niektórych wyborów żałować. I nawet jeśli nie uda Wam się przekonać konserwatywnej rodziny do ślubu humanistycznego, to po takiej ceremonii przyznają Wam rację, bo… (patrzcie akapit wyżej). Powodzenia! 

Zdjęcie główne: Joanna Jaskólska Photography

5/5 - (11 votes)