Ślub humanistyczny Q&A - wideo

Ślub humanistyczny – najczęściej zadawane pytania (video)

Udostępnij ten post:

Jako że ślub humanistyczny nadal dla wielu wydaje się dość enigmatyczny, postanowiliśmy przygotować dla Was film, w którym odpowiadamy na wszystkie najczęściej zadawane pytania. To nie tylko pytania Par zainteresowanych ślubem humanistycznym – bo Wy często wiecie już o nim wszystko! – ale także pytania, które możecie usłyszeć od swoich znajomych lub Gości, już w dniu ceremonii.

Mamy nadzieję, że ten film zarówno rozwieje Wasze wątpliwości, jak i da Wam odpowiedzi na problematyczne pytania rodziny czy przyjaciół. Zapraszamy do oglądania!

Ślub humanistyczny – Q&A

Poniżej możecie znaleźć transkrypcję filmu:

Cześć, nazywam się Joanna Humerczyk i razem z mężem, Szymonem Wieczorkiem prowadzę firmę, która zajmuje się organizacją ślubów humanistycznych. Nie wiecie, co to jest? Nie martwcie się! Dzisiaj odpowiem na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Co to właściwie jest ten ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to symboliczna, osobista i niereligijna ceremonia, która skupia się przede wszystkim na Parze Młodej.

Dla kogo jest ślub humanistyczny?

Dla każdego. Dla Par niepraktykujących lub niewierzących, których ślub cywilny w pełni nie zadowala i poszukują bardziej osobistej opcji. A także dla Par homoseksualnych, które nie mają w Polsce innej możliwości na zorganizowanie ceremonii ślubnej. „Ślub” humanistyczny to pełniejsza ceremonia, podczas której Para może się lepiej wyrazić.

Czyli to ślub tylko dla humanistów?

Nie tylko dla humanistów. To ślub, który odpowiada na indywidualne potrzeby ludzi. Nie musi odnosić się do wzniosłych idei i wykorzystywać poważnych tekstów. Chodzi o to, żeby odzwierciedlał charaktery i zainteresowania Pary. Nawet jeżeli są nimi fizyka i astronomia 🙂

To taki ślub jak w amerykańskich filmach?

Coś w tym jest! Zazwyczaj śluby humanistyczne odbywają się w plenerze. Podczas ceremonii opowiadamy o tym, jak Młoda Para się poznała i co jest dla niej ważne. I tak jak w tych filmach, jednym z najbardziej wzruszających momentów jest chwila, w której Para składa sobie osobiste przysięgi. Czasami przemawiają także najbliżsi przyjaciele i członkowie rodziny.

Aha, czyli piszecie… przysięgę?

Przysięga małżeńska jest jednym z elementów ślubu humanistycznego. Poza tym, na ceremonię składają się między innymi: powitanie gości, historia o tym, jak para się poznała, wymiana obrączek, wybrane teksty literackie – bardziej lub mniej poważne. Ale oczywiście, doradzamy w pisaniu osobistych przysiąg. I pomagamy ubrać w słowa wszystkie uczucia.

Czyli to jest po prostu ślub cywilny w plenerze?

Jest to coś innego. Ślub humanistyczny w Polsce nie ma mocy prawnej. Żeby formalnie zawrzeć małżeństwo, trzeba udać się do urzędu stanu cywilnego. Część Par robi to tylko ze świadkami, a wszystkich Gości zaprasza na naszą ceremonię. Czasem Pary łączą ślub humanistyczny z cywilnym, jeżeli urzędnik wyrazi na to zgodę.

Aha, czyli to taki teatrzyk?

Absolutnie nie! Każda Para traktuje ślub humanistyczny jako ten właściwy ślub. Nie jest to udawanie przed rodziną. Formalne zawarcie małżeństwa to jedna sprawa, a osobista ceremonia to zupełnie coś innego. Towarzyszą temu duże emocje i wzruszenie. I nie wyobrażam sobie, aby ktoś mógł w takiej chwili udawać.

Ale nie należycie do jakiejś… sekty?

Nie, nie jesteśmy sektą. Nie wymagamy od Par wyznawania określonych wartości, spełniania jakichś warunków. Tak naprawdę, jako jedyni dajemy możliwość wzięcia ślubu na własnych zasadach i nie narzucamy żadnej formuły.

Czyli taki ślub w żaden sposób nie wiąże?

Ślub humanistyczny ma taki sam status jak ślub kościelny przed wprowadzeniem konkordatu. Prawie wszystkie nasze Pary dodatkowo zawierają ślub cywilny. Formalności są oczywiście ważne, ale liczy się też waga składanych przyrzeczeń. Tak samo, jak nie łamiemy danego słowa, tak samo nasze Pary traktują poważnie ślub humanistyczny.

Bo kiedy wzruszamy się najbardziej – podczas składania przysięgi, czy składania podpisów? 🙂

A co z Parami homoseksualnymi? One nie mogą zalegalizować związku.

Niektóre Pary homoseksualne podpisują w obecności notariusza umowę partnerską lub też decydują się na prawnie wiążący ślub za granicą. A ślub humanistyczny organizują w Polsce.

Czyli pewnie Pary homoseksualne to wasi główni klienci?

Myślę, że tutaj rozkład jest podobny jak w ogóle społeczeństwa – większość naszych klientów to Pary heteroseksualne, a homoseksualne to około 10%. Oczywiście dla nich ceremonie też prowadzimy bardzo chętnie 🙂

Robicie też dekoracje i całą oprawę ślubu?

Nie robimy dekoracji, zajmujemy się wyłącznie ślubem. Czyli przygotowujemy razem z Parą scenariusz osobistej ceremonii, a następnie ją prowadzimy.

To kto prowadzi ten ślub?

Na przykład ja. Zadbam o to, aby Wasza ceremonia była dokładnie taka, jaką sobie wymarzyliście.

To jest pani urzędnikiem? Księdzem… księżną? Jak to się nazywa?

Jestem celebrantką, inaczej mistrzynią ceremonii. Razem z mężem prowadzimy firmę, w której zatrudniamy i szkolimy też innych celebrantów.

Czy trzeba mieć jakieś specjalne uprawnienia, żeby prowadzić takie śluby? Trzeba przejść jakiś kurs?

W Polsce taka forma ślubu nie jest uregulowana prawnie, więc nie są wymagane specjalne uprawnienia. Mistrz ceremonii musi mieć przede wszystkim dobrą dykcję, prezencję, doświadczenie w prowadzeniu imprez i radzeniu sobie ze stresem. Musi przejść szkolenie, które przygotuje go na różne sytuacje i dzięki któremu pozna sprawdzone rozwiązania i kolejność wydarzeń podczas ślubu.

To nie uprawnienia decydują o tym, że ktoś poprowadzi ślub w wesoły, wzruszający sposób. Tylko te cechy charakteru i umiejętności odgrywają tu największą rolę.

Całkiem fajny pomysł. To co trzeba zrobić, żeby wziąć taki ślub?

Napiszcie do nas! Razem spełnimy Wasze marzenia!

4.9/5 - (19 votes)