Dziecko na ślubie - pomysły

Dzieci na ślubie – jak je zaangażować?

Udostępnij ten post:

Dzieci to chodzące wulkany energii, które potrafią ekscytować się ważnymi wydarzeniami znacznie bardziej niż dorośli. Zwłaszcza, jeśli tym wydarzeniem jest ceremonia ślubna jednego lub obojga rodziców. Często Pary Młode wspominają, że nie ma dla nich ważniejszych Gości niż ich własne dzieci, w związku z czym pytają, jak mogą uhonorować ich obecność i włączyć w ceremonię.

W zależności od wieku dzieci oraz ich śmiałości jest kilka sposobów, dzięki którym poczują się potrzebne i docenione w tym wyjątkowym dniu, jednocześnie uświetniając przebieg ceremonii. Oto kilka pomysłów na to, jak zaangażować dzieci w dniu uroczystości.

Wielkie wejście

Dzieci na ślubie
fot. Ania Margoszczyn

Gdy zbliża się godzina rozpoczęcia ceremonii, wszyscy Goście zaczynają z ekscytacją oglądać się przez ramię w oczekiwaniu na pojawienie się Panny Młodej. To zawsze bardzo podniosła i emocjonująca dla wszystkich chwila, w której przebieg zaangażować możecie swoje dzieci.

Konfiguracji jest wiele: dzieci mogą iść przed Panną Młodą, sypać kwiatki, wchodzić razem z druhnami czy z rodzicami za ręce. Nieważne na jaką konfigurację się zdecydujecie, upewnijcie się, że dzieci czują się w tej roli swobodnie i znają wszelkie szczegóły. Najlepiej przećwiczyć wszystko na miejscu ceremonii kilka dni wcześniej.

Coraz częściej Pary Młode decydują się na obecność podczas ślubu ukochanego zwierzaka, co można świetnie połączyć z angażowaniem dzieci (raczej starszych) w ceremonię. Jeśli Wasz pupil świetnie dogaduje się z Waszymi dziećmi, to właśnie one mogą go wprowadzić na miejsce ceremonii i sprawować nad nim opiekę podczas jej trwania.

Mali asystenci

Zwykle zadanie podania obrączek powierza się świadkowi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas Waszego ślubu to niezwykle istotne zadanie powierzone zostało właśnie dzieciom. Z pewnością poczują się dzięki temu wyróżnione i z dumą wypełnią ten odpowiedzialny obowiązek.

Dzieci biorą udział w rytuale

Rytuał na ślubie z dziećmi
fot. Agnieszka Malek

W scenariuszu ceremonii humanistycznej zawrzeć można jeden lub kilka wyjątkowych rytuałów. Jest to m.in. celtycka tradycja przewiązania dłoni wstęgą, rytuał zapalenia świecy jedności czy hawajski obrzęd mieszania piasków. Pary często decydują się również na swoje autorskie rytuały.

To idealny moment, aby podkreślić, jak ważna jest dla Was rodzina i zaprosić dzieci do wzięcia udziału w tej wyjątkowej chwili. Z pewnością poczują się docenione, a Wy w pełni będziecie mogli podkreślić wartości, które są dla Was najważniejsze.

Gwóźdź programu

Jeśli Wasze dzieci od lat wygrywają konkursy recytatorskie lub zdobywają wyróżnienia w konkursach artystycznych, możecie zaproponować im uświetnienie ceremonii przemową lub występem. Jest to świetne rozwiązanie dla dzieci śmiałych i obytych z publicznymi wystąpieniami.

Pamiętajcie jednak, że ślub rządzi się swoimi prawami i emocje mogą wziąć górę. Dajcie dzieciom możliwość zrezygnowania z wystąpienia, jeśli nie będą czuły się na siłach. Ustalcie znak z prowadzącym ceremonię, który będzie oznaczał, że rezygnujecie z tego punktu scenariusza.

Zdjęcia

Dzieci na ślubie - pomysły
fot. Agnieszka Malek

Ciekawym pomysłem może być rola dodatkowego fotografa. Możecie wręczyć dzieciom analogowe, jednorazowe aparaty i powierzyć tę niezwykle odpowiedzialną funkcję. Dzięki temu poczują się docenione. Dla dzieci będzie to z jednej strony poważne wyzwanie, a z drugiej – bardzo dobra zabawa.

Oprócz tradycyjnych, profesjonalnych zdjęć, zyskacie wspaniałe fotografie z unikatowej perspektywy najmłodszych uczestników ceremonii. Może nie wszystkie głowy zmieszczą się w kadrze, ale po wywołaniu zdjęć na pewno nie będziecie żałować.

Najmłodsi Goście

Trochę inaczej wygląda sytuacja z malutkimi dziećmi (do ok. 2 roku życia). W takim przypadku warto rozważyć ograniczenie ich uczestnictwa w ceremonii do minimum. Ostateczna decyzja oczywiście należy do Was, jednak dla tak małego dziecka jest to duży stres związany z niecodziennym otoczeniem oraz obecnością wielu nieznajomych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie dla malucha opiekunki. Ważne, żeby nie była to siostra, mama czy babcia, które z pewnością pomocy nie odmówią, lecz mogą żałować, że nie mogły w pełni uczestniczyć w ceremonii oraz weselu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy niani, która już jest dziecku znana, żeby nie musiało przeżywać stresu związanego z przebywaniem z obcą osobą. Warto pomyśleć o zatrudnieniu opiekunki przynajmniej na całą dobę, ponieważ przygotowania do ślubu zaczynają się zwykle wcześnie rano, a wesele trwa do późnych godzin nocnych.

Zdjęcie główne: Agnieszka Malek

Zobacz też:

Oceń post