Bliscy na ślubie

Jak zaangażować bliskich w ceremonię ślubną? 5 naszych pomysłów!

Udostępnij ten post:

Zdecydowaliście się na ślub humanistyczny i chcecie, by Wasza ceremonia była bardzo osobista? Zastanawiacie się jak zaangażować bliskich w ceremonię ślubną? Mamy na to odpowiedzi! Nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu ślubów humanistycznych pozwoliło nam przetestować różne opcje i współtworzyć wyjątkowe ceremonie, dlatego dobrze wiemy, co sprawdzi się u Was! Oto nasze pomysły na uwzględnienie bliskich w ceremonii ślubnej! 

1. Orszak ślubny 

Orszak ślubny

Najczęściej Pannę Młodą do ołtarza prowadzi tata, ale zdarza się i tak, że Para wchodzi razem. Możecie jednak pokusić się na bardziej rozbudowaną formę “wejścia” na ceremonię. Najpierw wejść mogą drużbowie Pana Młodego, następnie Pan Młody (może też być Pan Młody z mamą), dalej druhny, dziewczynka z kwiatami i na końcu Panna Młoda w eskorcie taty. Możecie też wymyślić swoją wariację na temat takiego ślubnego orszaku, gdzie najpierw wchodzą, na przykład Wasi rodzice, potem rodzeństwo lub inni członkowie rodziny. Na pewno będzie bardzo uroczyście! Na takie wejście warto przygotować odpowiednią muzykę, a wejście Panny Młodej lub Pary wyróżnić szczególnym utworem. 

2. Podawanie obrączek 

Obrączek wcale nie musi podawać Świadek. Możecie do tej funkcji zaangażować kogoś innego, na przykład młodsze rodzeństwo, małe kuzynostwo czy dziecko bliskich przyjaciół. Taka osoba poczuje się na pewno wyróżniona i zrobi to z wielkim namaszczeniem. Pamiętajcie jednak, by do samej ceremonii pieczę nad obrączkami miała osoba dorosła! 

3. Odczytanie wiersza lub fragmentu prozy

Ślub - goście

Jeśli wiecie, że wśród Waszych Gości są osoby, które swobodnie czują się podczas występów publicznych, możecie poprosić je o odczytanie wiersza lub fragmentu prozy. W przypadku ślubu dwujęzycznego mogą to być dwie osoby, które przeczytają tekst w dwóch językach. Może to być jeden z przygotowanych przez nas tekstów, jak i  Wasz ulubiony wiersz lub fragment książki, który będzie miał dla Was szczególne znaczenie. 

4. Przemowa w trakcie ceremonii 

Niektóre Pary decydują się także na uwzględnienie przemów podczas swojego ślubu. Zwykle taka rola przypada któremuś ze świadków lub rodziców. Warto jednak zadbać o to, by osoba ta czuła się swobodnie i poinformować ją, by przemowa nie była dłuższa niż kartka A4 maszynopisu. Jeśli marzy się Wam więcej przemów Gości, część z nich warto zaplanować już na czas przyjęcia. Podczas ceremonii ślubnej najlepiej sprawdzają się właśnie przemowy świadków lub rodziców – są bardziej stonowane (co oczywiście nie oznacza, że nie mogą być humorystyczne). 

5. Oprawa muzyczna 

Ślub - podpisy

Jeśli któreś z Waszych Gości jest uzdolnione muzycznie, możecie tę osobę poprosić o przygotowanie kilku utworów na czas ceremonii. Muzyka na żywo podczas ślubu wznosi tę uroczystość na jeszcze wyższy poziom emocjonalnych doznań, a muzyka w wykonaniu bliskiej osoby to już w ogóle raj na ziemi. Możecie poprosić na przykład o zagranie lub zaśpiewanie swojej ulubionej piosenki na wejście, wyjście lub na czas podpisywania aktu ślubu. 

Jak widzicie, pomysłów jest naprawdę wiele. Jeśli więc chcecie zaangażować bliskich w swoją ceremonię, możecie już zacząć rozdzielać role. Pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest to, iż złożycie sobie przysięgę na własnych warunkach w obecności swoich najbliższych. Ich wsparcie i obecność będzie najpiękniejszym wkładem w tę ceremonię. 

Życzymy Wam pięknych przygotowań!

Zdjęcia: Jarosław Niemczak, studio07.pl

Zobacz też:

Oceń post