Przemowy w trakcie ślubu

Przemowy w trakcie ślubu – nasze propozycje 

Udostępnij ten post:

Jeszcze do niedawna przemowy w trakcie ślubu kojarzyły się tylko z amerykańskimi filmami, ale odkąd śluby humanistyczne zyskują na popularności, o przemowach zaczyna robić się głośniej. Podczas ceremonii, które prowadzimy, mogliśmy usłyszeć już dziesiątki (jeśli nie setki) wzruszających i zabawnych przemów Gości. Dzięki temu możemy doradzić Wam, jak powinny wyglądać przemowy w trakcie ślubu, kogo o taką przemowę poprosić i dlaczego w ogóle warto je uwzględnić przy planowaniu ceremonii! 

Osobisty element – przemowy w trakcie ślubu 

Przemowy ślubne
fot. Momo Studio

Osobista ceremonia humanistyczna pozwala na uwzględnienie w niej elementów, które podczas tradycyjnych ślubów nie mają miejsca. Takimi właśnie akcentami są przemowy w trakcie ślubu. To moment, gdy Goście mogą dowiedzieć się więcej o Was samych, o Waszych przyjaciołach, rodzinie, pasjach, wartościach, a także poznać anegdotki z Waszego życia. To też z pewnością chwila, podczas której Goście skupią swoją uwagę – w końcu dzieje się coś nowego, wyjątkowego. Sprawi to, że taką ceremonię zapamiętają na dłużej! 

Kogo poprosić o przemowy w trakcie ślubu? 

Przemowy na ślub
fot. Ania Olszewska Fotografia

Przemowy w trakcie ślubu bardzo często wygłaszają świadkowie. Mogą oboje, a może jedno z nich – tu nie ma żadnych reguł. Prosząc świadka czy świadkową o taką przemowę, warto delikatnie nakreślić, czego byście oczekiwali – przekażcie tej osobie, jaki charakter ma ceremonia, w jakim momencie planowana jest przemowa. Bardzo ważne jest także wyznaczenie ram czasowych – przemowy w trakcie ślubu powinny trwać maksymalnie 5 minut (to około jedna kartka maszynopisu). 

Poza świadkami przemowy w trakcie ślubu wygłaszają także rodzice. Zazwyczaj mają one inny charakter niż te przygotowywane przez Waszych znajomych. Przemowy rodziców zwykle są bardziej wzruszające czy refleksyjne – często zawierają się w nich także życzenia czy rady na małżeńskie życie

Przemowy w trakcie ślubu – komu powierzyć to zadanie? 

| Ślub Humanistyczny
fot. Łukasz Sienkiewicz

Nie każdy jednak podejmie się wygłoszenia przemowy podczas takiej uroczystości. Dla niektórych może to być bardzo stresujące. Warto pamiętać, że nie wszyscy czują się komfortowo w takich sytuacjach. Prosząc więc Gości o wygłoszenie przemowy w trakcie ślubu, zastanówcie się czy dana osoba ma predyspozycje do takiej funkcji, a przede wszystkim – zostawcie jej możliwość wyboru. Nie stawiajcie Waszych bliskich przed faktem dokonanym! 

Warto jednak powiedzieć tej osobie, że bardzo Wam zależy, by powiedziała kilka słów dlatego, że jest dla Was po prostu niezwykle ważna i chcecie, by była częścią tej uroczystości. 

Jak było u nas? 

Przemowa ślubna - Chorwacja
fot. Mr. & Mrs. Oh! Wedding Storytellers

Podczas naszego ślubu przemowę wygłosiła Mama Szymona. Uznaliśmy, że będzie to odpowiedni moment na kilka czułych i refleksyjnych słów i nie zawiedliśmy się! Mama Szymona wygłosiła wzruszającą przemowę, w której zawarła wiele ważnych dla nas kwestii. Myśląc o przemowach, zdecydowaliśmy, że te wygłaszane przez świadków i znajomych lepiej wpasują się już podczas przyjęcia. Ceremonia miała jednak inny charakter i przemowa rodzica bardziej do niego pasowała. 

Jeśli uważacie, że więcej osób mogłoby wygłosić u Was przemowy, to warto właśnie podzielić je na ceremonię i przyjęcie – na pewno będzie bardziej dynamicznie, a Wasz ślub się nie przedłuży. 

Przemowy w trakcie ślubu – opcja awaryjna 

Ślub - przemowa
fot. Natalia Kalina – Fotografia

Jeśli jednak nikt z Waszych Gości nie czuje się na siłach, by wygłosić przemowę, możecie poprosić kogoś z nich o przeczytanie jakiegoś wiersza czy fragmentu prozy. Dzięki temu ta osoba i tak będzie częścią uroczystości, a na pewno zaoszczędzicie jej stresu. 

Gdy rozważacie takie opcje, pamiętajcie dać nam znać – czy to uzupełniając planer, czy już podczas prac nad Waszym scenariuszem. Razem stworzymy ceremonię ślubną Waszych marzeń!

Zdjęcie główne: Łukasz Sienkiewicz

Zobacz też:

5/5 - (1 vote)