Podziękowania dla rodziców - czy warto

Podziękowania dla rodziców na ślubie humanistycznym

Udostępnij ten post:

Rodzice to wyjątkowe osoby w życiu niemal każdego z nas i dlatego też tak wiele Par decyduje się na podziękowania dla rodziców podczas uroczystości ślubnej. Ślub humanistyczny zostawia na takie podziękowania szczególnie dużą przestrzeń, ponieważ cała uroczystość jest mocno osobista, a wszystkie jej elementy Para Młoda może dowolnie personalizować.

Podziękowania dla rodziców możecie napisać i odczytać samodzielnie, jest to jednak tylko jedno z wielu rozwiązań. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, oparty na naszym wieloletnim doświadczeniu, dzięki któremu będziecie mogli wybrać najbardziej odpowiadający Wam wariant podziękowań dla rodziców podczas ceremonii.

Autorskie podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców na ślubach
fot. ParaObiektywni

Wiele osób decyduje się na samodzielne napisanie oraz wygłoszenie podziękowań dla rodziców. Nie każdy jednak może pochwalić się lekkim piórem. Nie jest to jednak przeszkodą w stworzeniu wspaniałych podziękowań! Chętnie pomożemy Wam zredagować tekst, który sami przygotujecie lub napiszemy podziękowania dla rodziców na podstawie Waszych wytycznych.

Ślub to często duży stres, dlatego też z samym wygłoszeniem słów kierowanych do rodziców również możemy Wam pomóc. Nasi mistrzowie ceremonii z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu ślubów humanistycznych bezbłędnie odczytają tekst podziękowań i zdejmą z Waszych barków ten dodatkowy ciężar, jeśli czujecie taką potrzebę.

Artystyczne podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców - artystyczne
fot. Marta Więcek

Jeśli macie szczególny utwór literacki, który kojarzy Wam się z Waszymi rodzicami lub ma dla nich szczególne znaczenie – możecie śmiało włączyć go do scenariusza ceremonii i zadedykować właśnie im. Nieważne czy zdecydujecie się na poezję czy prozę. Będzie to z pewnością wyjątkowa forma podziękowania dla rodziców, która wywoła uśmiech i wzruszenie.

Kolejną wartą rozważenia opcją są podziękowania dla rodziców w postaci utworu muzycznego. Może to być szczególnie wzruszający fragment, jeśli o oprawę podczas Waszego ślubu będą dbali profesjonalni muzycy, wokaliści lub chór.

Podziękowania dla rodziców w formie rytuału

Podziękowania dla rodziców - rytuał
fot. Agnieszka Wróbel Fotografia

Ślub humanistyczny daje Parze możliwość włączenia w ceremonię jednego z tradycyjnych obrzędów związanych z połączeniem się dwóch osób w małżeństwie. Można jeden z tych rytuałów wykorzystać właśnie jako podziękowania dla rodziców i zaangażować ich w jego przebieg.

Może to być chociażby rytuał zapalenia świecy jedności, który w tym kontekście symbolizował będzie połączenie się dwóch rodzin. Tak samo wykorzystać można hawajską ceremonię mieszania się piasków. Każdy z rodziców może mieć swój kolor piasku, a połączenie ich razem, z piaskami Pary Młodej, to wspaniały symbol tego, że to właśnie rodzice ukształtowali to, kim dziś są i co wnoszą do nowej rodziny.

Osobiste podziękowania dla rodziców

Osobiste podziękowania dla rodziców
fot. Ania Margoszczyn

Jeśli chcielibyście włączyć w ceremonię podziękowania dla rodziców, lecz sam ich tekst jest bardzo osobisty, możecie zastanowić się nad podziękowaniami w wersji pisanej lub drukowanej. Podczas samej ceremonii celebrant wypowie kilka słów ogólnych podziękowań, a cały tekst znajdować się będzie w specjalnych kopertach bądź pudełeczkach, które wręczycie rodzicom w wybranym przez Was momencie ceremonii lub wesela.

Podziękowania dla rodziców – czy warto?

Podziękowania dla rodziców - ślub
fot. Aleksandra Skóra

Wiele osób zastanawia się nad włączeniem podziękowań dla rodziców w ceremonię ślubu humanistycznego. Czy warto to zrobić? Odpowiedź tak naprawdę jest bardzo indywidualna i zależy od konkretnej sytuacji.

Najczęściej Pary rezygnują z podziękowań dla rodziców, jeśli mogłoby ich to wprawić w zakłopotanie lub wywołać zbyt duże wzruszenie. Każda Para powinna podjąć decyzję zgodnie ze swoimi przekonaniami. Warto też ocenić, czy taka forma podziękowań (przy wszystkich zgromadzonych Gościach) będzie odpowiadała Waszym rodzicom.

Warto zastanowić się także, czy uwzględnić podziękowania dla rodziców w scenariuszu ceremonii, jeśli któreś z nich (z różnych powodów) nie może uczestniczyć w ceremonii. Jeśli któreś z Was ma jakiekolwiek obawy czy wątpliwości z tym związane, wyjaśnijcie je sobie, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Zdjęcie główne: Aleksandra Skóra 

Zobacz też:

Oceń post