Teczka do prowadzenia ślubu humanistycznego

Jak przygotować miejsce ceremonii ślubu humanistycznego?

Udostępnij ten post:

Jak wiecie, ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni i marzeń. Większość ślubów humanistycznych przeprowadzamy w plenerze – zdarzają się ceremonie na łąkach, w lasach, w górach. O czym należy pamiętać, przygotowując miejsce ceremonii, mniej lub bardziej ekstremalne? 🙂

Ślub humanistyczny w plenerze – pamiętajcie o planie B

Polski klimat należy do kapryśnych, dlatego warto się zabezpieczyć, aby zła pogoda (przede wszystkim deszcz) nie pokrzyżowała Waszych planów. Jeżeli ślub humanistyczny ma odbyć się w plenerze przy hotelu czy pałacu, przygotowanie awaryjnego miejsca ceremonii nie będzie problemem.

Warto pomyśleć, w jakim pomieszczeniu wewnątrz można przeprowadzić ślub na wypadek niepogody i jak wtedy przenieść lub zaaranżować dekoracje. Może odpowiednia będzie mniejsza sala w obiekcie? Część sali weselnej, z wykorzystaniem podestu jako miejsca dla Młodej Pary i mistrza ceremonii ślubnej? Zadaszony taras?

Wskazówka: Jeżeli jednak ślub planujecie w bardziej dzikim miejscu, w oddaleniu od zabudowań, może warto pomyśleć o parasolkach dla gości lub ładnym namiocie. Jeżeli miejsce ceremonii znajduje się w lesie, odpowiednia będzie przestrzeń mocno osłonięta drzewami.

Załóżmy, że się udało i Wasz ślub może odbyć się bez przeszkód w plenerze – oczywiście trzymamy za to kciuki i możemy śmiało powiedzieć, że zmiana miejsca ceremonii na ostatnią chwilę zdarza się bardzo rzadko! Na co zwrócić uwagę w takim wypadku?

Miejsce ceremonii ślubu humanistycznego

fot. Grzegorz Ciepiel

Ślub humanistyczny w plenerze – o czym należy pamiętać?

1. Podstawową kwestią jest nagłośnienie.

Nawet jeśli planujecie małą ceremonię, gości będzie niewielu i wydaje Wam się, że nagłośnienie nie jest potrzebne – uwierzcie, jest.

Niezależnie od tego, jak ciche jest miejsce i jak niewiele osób zostało zaproszonych, głos na otwartej przestrzeni bardzo mocno się rozchodzi, dlatego słyszalność mistrza ceremonii ślubnej i Was, podczas przysiąg, będzie bardzo słaba. Jeden mikrofon i głośnik bardzo pomogą Waszej ceremonii i sprawią, że nikt nie będzie musiał wysilać głosu, dzięki czemu ceremonia będzie bardziej naturalna i harmonijna.

Wskazówka: O nagłośnienie ceremonii możecie poprosić Waszego DJ-a lub zespół. Przeniesienie i podłączenie miksera i głośnika na zewnątrz na czas ślubu nie powinno być dla nich problemem, zwłaszcza jeżeli miejsce ceremonii znajduje się blisko sali weselnej.

Ślub humanistyczny - nagłośnienie

fot. Justyna Gieleta

2. Mały stolik.

Jeżeli w trakcie ceremonii zamierzacie podpisać pamiątkowy certyfikat ślubu humanistycznego, przydatny będzie mały stolik. Pamiętajcie o tym, że mistrz ceremonii ślubnej nie ma takich wymagań jak urzędnik z USC i nie potrzebuje dużego stołu, który odgrodzi go od Młodej Pary i gości. Warto zachować bliski kontakt z wszystkimi uczestnikami ceremonii, dlatego mały stolik ustawiony z boku lub za mistrzem ceremonii w zupełności wystarczy.

Jeżeli chcecie wykorzystać ceremonię mieszania się piasków lub zapalenia świecy jedności, również potrzebny będzie stolik. Wtedy warto, żeby był on trochę wyższy – dzięki temu będzie Wam wygodniej. W takiej sytuacji stolik powinien stać w centralnym miejscu, na przykład za mistrzem ceremonii.

Ślub humanistyczny na wyspie

3. Krzesła dla gości.

Nawet jeśli zakładacie, że ceremonia będzie krótka, lepiej przygotować krzesła dla gości. Wprowadzi to ład i sprawi, że miejsce ceremonii będzie ładniej i bardziej harmonijnie wyglądać. Uwierzcie, że ostatnia rzecz, jakiej chcecie, to goście stojący w jednej grupie na przeciwko centralnego punktu wydarzeń i Panna Młoda, która próbuje się pomiędzy nimi przecisnąć w trakcie swojego uroczystego wejścia 🙂

Jeśli gości będzie sporo, dobrym pomysłem jest przygotowanie krzeseł dla choćby części z nich – dla rodziców i starszych osób. Wtedy reszta gości powinna ustawić się za utworzonymi rzędami.

Ślub humanistyczny w sali

fot. Agata Grządzielska

To podstawowe kwestie, o których powinniście pomyśleć przy organizacji swojego wymarzonego ślubu humanistycznego. Zadbajcie o nie, a cała reszta przebiegnie bezproblemowo 🙂 Gdybyście mieli jakieś pytania, nie zawahajcie się do nas napisać.

Zobacz też: Ślub humanistyczny a konserwatywna rodzina – jak do tego podejść?

5/5 - (2 votes)