Ślub cywilny - problemy

Ślub cywilny – problemy, które mogą stanąć Wam na drodze i jak je rozwiązać

Udostępnij ten post:

Kiedy planujecie ślub cywilny, problemy, które mogą się z nim wiązać, nie są pierwszą rzeczą, która przychodzi Wam do głowy. Zwykle rozpoczynacie od wyboru wymarzonej lokalizacji, terminu i pory dnia. Okazać się jednak może, że na drodze ku wymarzonej uroczystości piętrzy się stos problemów.

Teoretycznie od jakiegoś czasu w następstwie nowelizacji przepisów w Polsce możliwy jest plenerowy ślub cywilny, problemy jednak pojawiają się w praktyce. Bardzo często urzędnicy niechętnie decydują się na odległe od siedziby urzędu lokalizacje. Często, żeby zniechęcić Parę, proponują wyłącznie wczesne godziny okołopołudniowe bądź dni w środku tygodnia.

Jeśli więc marzy Wam się ślub cywilny, problemy ze zorganizowaniem go na plaży, w środku lasu czy na tarasie górskiego schroniska mogą okazać się trudne bądź niemożliwe do ominięcia. W tym artykule przedstawimy Wam najczęstsze komplikacje pojawiające się przy organizacji ślubu cywilnego oraz podpowiemy, jak ich uniknąć.

Ślub cywilny – problemy z charakterem ceremonii

Ślub cywilny a humanistyczny
fot. VISAZU

Uroczystość, podczas której dwoje ludzi decyduje się przysiąc sobie miłość i zobowiązać do dalszej, wspólnej drogi, to niezwykle ważny i wzruszający moment. Kiedy decydujecie się na ślub cywilny, problemy mogą pojawić się właśnie w postaci dysonansu pomiędzy sztywnym i uregulowanym prawnie tekstem ceremonii oraz samych przysiąg, a tym niezwykle osobistym i uczuciowym charakterem samego wydarzenia. Mimo że urzędnicy starają się we wstępie i zakończeniu nadać bardziej ludzkiego charakteru tej uroczystości, to niestety ich chęci i możliwości mocno ograniczone są wymogami prawnymi.

Jeśli więc chcielibyście stworzyć własne przysięgi małżeńskie, wpleść w tekst ceremonii ważne dla Was cytaty czy historię Waszej znajomości, powinniście rozważyć organizację ślubu humanistycznego. Zapewniamy naszym Parom pełną personalizację scenariusza ceremonii oraz gwarantujemy liczne łzy wzruszenia i zachwyty wśród Gości.

Ślub cywilny – problemy Par dwujęzycznych

Ślub dwujęzyczny
fot. White Fox Photo

Jeśli jesteście Parą dwujęzyczną, to na pierwsze problemy możecie napotkać się już na gruncie prawnym. W drugiej kolejności natomiast pojawią się trudne do rozwiązania kwestie na płaszczyźnie językowej. Sama ceremonia odbyć się musi w towarzystwie tłumacza przysięgłego.

Tłumacz jednak zobowiązany jest wyłącznie do przetłumaczenia samej przysięgi. Kwestię tłumaczenia całej ceremonii ustalić należy z urzędnikiem. Przy bardzo krótkich odstępach między jedną a drugą ceremonią w urzędzie, możecie nie uzyskać na to zgody, gdyż znacznie wydłuży to czas trwania Waszego ślubu.

Jeśli zdecydujecie się na ślub humanistyczny, opracujemy dla Was scenariusz ślubu w językach obu małżonków. Nasi celebranci prowadzą śluby po francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku, a nawet łotewsku czy arabsku.

Ślub cywilny – problemy z wydaniem zgody na dane miejsce ceremonii

Ślub w plenerze cywilny
fot. White Fox Photo

Od czasu nowelizacji przepisów dotyczących ślubu cywilnego (a konkretnie Ustawy o aktach stanu cywilnego), która miała miejsce w 2015 r., w Polsce dopuszczalne jest zawarcie małżeństwa cywilnego w plenerze. Warunki, jakie trzeba spełnić to zachowanie powagi, uroczystej formy oraz zadbanie o bezpieczeństwo uczestników.

Teoretycznie wydawać by się mogło, że to całkiem proste i uda się zorganizować plenerowy ślub cywilny – problemy jednak pojawiają się w praktyce. Często urzędnicy, powołując się właśnie na ten przepis, odmawiają wydania zgody na śluby w takich miejscach jak plaża, pomost nad jeziorem czy lokalizacja nad brzegiem rzeki.

Często doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się ślub humanistyczny. Nasi celebranci dotrą nawet w najbardziej niedostępne miejsce. Nie straszne im piaszczyste, nagrzane słońcem plaże czy ośnieżone szczyty gór. Niech o prawdziwości tych słów świadczy fakt, że jeden z naszych celebrantów wdrapał się do górskiego schroniska, by tam przebrać się w garnitur i udzielić ślubu jednej z naszych Par.

Zobacz też:

5/5 - (1 vote)