Niestety w naszym kraju prawo nie umożliwia Parom LGBT zawarcia związku małżeńskiego. W polskim systemie prawnym wyróżnione są jedynie dwie formy wiązania się w pary – małżeństwo i konkubinat. Instytucja związku partnerskiego nie jest uregulowana prawnie.
Jak zatem Pary jednopłciowe mogą w Polsce zorganizować ślub? Na ten moment jedyną opcją jest ślub humanistyczny, który jest symboliczną ceremonią, jednak o bardzo dużym znaczeniu emocjonalnym. Jak zorganizować taki ślub? Podpowiadamy!
Ślub dla Par LGBT
Jeśli pragniecie ślubu z prawdziwego zdarzenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować osobistą ceremonię o emocjonalnym i społecznym znaczeniu dla Was oraz Waszych rodzin. Ślub humanistyczny pozwala Parom zawrzeć związek małżeński na własnych warunkach – gdzie chcą, jak chcą i z kim chcą.
Na taką opcję zaślubin decydują się nie tylko Pary jednopłciowe, ale także Pary heteroseksualne, dla których ślub cywilny jest za mało osobisty; które nie chcą brać ślubu kościelnego, a także Pary międzynarodowe.
Ślub humanistyczny – jakie ma znaczenie?
Dla Par LGBT możliwość zawarcia związku małżeńskiego i ślubowanie sobie miłości w obecności przyjaciół i rodziny jest zwykle bardzo emocjonalnym momentem. Powiedzenie sobie uroczystego “tak” przy świadkach to tak naprawdę najważniejszy element każdego ślubu. I mimo, że ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, to dla dwóch zakochanych osób jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.
Ślub jednopłciowy w formie ceremonii humanistycznej pozwoli też opowiedzieć Gościom o historii Waszego poznania, najważniejszych dla Was wartościach i planach na przyszłość. To piękna uroczystość z wyjątkową oprawą, zwieńczona osobistymi przysięgami małżeńskimi, które możecie sami napisać!
Notariusz na ślubie? Kilka słów o umowie partnerskiej
Jeśli zależy Wam na uzyskaniu przynajmniej części praw zarezerwowanych dla małżeństw, możecie też zdecydować się na podpisanie umowy partnerskiej. Już od kilku lat współpracujemy z notariuszem, który specjalizuje się w takich umowach i każdego roku nasze Pary podpisują ten znaczący akt.
Umowę taką możecie podpisać u notariusza lub nawet podczas ceremonii humanistycznej! To będzie dodatkowe przypieczętowanie Waszego ślubnego zobowiązania.
O umowach partnerskich przeczytacie więcej tutaj.
Mistrz ceremonii na ślubie jednopłciowym
Nasi celebranci i celebrantki każdego roku prowadzą dziesiątki ślubów Par LGBT i zawsze są to niezwykłe uroczystości tętniące niepowtarzalnymi emocjami. To także ważny moment dla przyjaciół i rodzin Par, którzy często czynnie uczestniczą w przebiegu ceremonii – jako świadkowie, wygłaszając przemowy, czytając fragmenty prozy lub poezji, wykonując utwór muzyczny czy uczestnicząc w jednym ze ślubnych rytuałów, np. w zapaleniu świecy jedności.
Celebrant prowadzący całą uroczystość to osoba o wysokich zdolnościach interpersonalnych, bardzo empatyczna, a także gotowa do reagowania w nieprzewidzianych okolicznościach. Nasi celebranci są kompleksowo przeszkoleni, dlatego będziecie bardzo dobrze zaopiekowani.
Nasze Pary LGBT
Bardzo ciepło wspominamy śluby Par LGBT. Zostają one na długo w naszej pamięci, bo zazwyczaj są to niezwykle osobiste i emocjonalne ceremonie. Bardzo cieszy nas też to, że często nasze Pary decydują się na tęczowe dodatki, np. bukiety z kolorowej gipsówki, tęczowe trampki, umieszczenie tęczowej flagi w miejscu ceremonii czy nawet tęczowych elementów dekoracji sali weselnej! Takie śluby stają się prawdziwym świętem dumy.
Zdjęcie główne: Magdalena Kubanek
Zobacz też:
- Celebrant ślubny – 5 cech, które powinien posiadać
- Lista firm ślubnych LGBTQ-friendly
- Związki partnerskie – czy polskie prawo na nie pozwala?