Ślub jednopłciowy

Ślub jednopłciowy w Polsce — czy jest to możliwe?

Udostępnij ten post:

Niestety w naszym kraju prawo nie umożliwia Parom LGBT zawarcia związku małżeńskiego. W polskim systemie prawnym wyróżnione są jedynie dwie formy wiązania się w pary – małżeństwo i konkubinat. Instytucja związku partnerskiego nie jest uregulowana prawnie. 

Jak zatem Pary jednopłciowe mogą w Polsce zorganizować ślub? Na ten moment jedyną opcją jest ślub humanistyczny, który jest symboliczną ceremonią, jednak o bardzo dużym znaczeniu emocjonalnym. Jak zorganizować taki ślub? Podpowiadamy! 

Ślub dla Par LGBT 

Ślub LGBT - lesbijki
fot. Ania Margoszczyn

Jeśli pragniecie ślubu z prawdziwego zdarzenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować osobistą ceremonię o emocjonalnym i społecznym znaczeniu dla Was oraz Waszych rodzin. Ślub humanistyczny pozwala Parom zawrzeć związek małżeński na własnych warunkach – gdzie chcą, jak chcą i z kim chcą. 

Na taką opcję zaślubin decydują się nie tylko Pary jednopłciowe, ale także Pary heteroseksualne, dla których ślub cywilny jest za mało osobisty; które nie chcą brać ślubu kościelnego, a także Pary międzynarodowe. 

Ślub humanistyczny – jakie ma znaczenie? 

Ślub humanistyczny jednopłciowy
fot. Magdalena Kubanek

Dla Par LGBT możliwość zawarcia związku małżeńskiego i ślubowanie sobie miłości w obecności przyjaciół i rodziny jest zwykle bardzo emocjonalnym momentem. Powiedzenie sobie uroczystego “tak” przy świadkach to tak naprawdę najważniejszy element każdego ślubu. I mimo, że ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, to dla dwóch zakochanych osób jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. 

Ślub jednopłciowy w formie ceremonii humanistycznej pozwoli też opowiedzieć Gościom o historii Waszego poznania, najważniejszych dla Was wartościach i planach na przyszłość. To piękna uroczystość z wyjątkową oprawą, zwieńczona osobistymi przysięgami małżeńskimi, które możecie sami napisać! 

Notariusz na ślubie? Kilka słów o umowie partnerskiej 

Ślub LGBT - umowa partnerska
fot. Magdalena Cichecka

Jeśli zależy Wam na uzyskaniu przynajmniej części praw zarezerwowanych dla małżeństw, możecie też zdecydować się na podpisanie umowy partnerskiej. Już od kilku lat współpracujemy z notariuszem, który specjalizuje się w takich umowach i każdego roku nasze Pary podpisują ten znaczący akt. 

Umowę taką możecie podpisać u notariusza lub nawet podczas ceremonii humanistycznej! To będzie dodatkowe przypieczętowanie Waszego ślubnego zobowiązania. 

O umowach partnerskich przeczytacie więcej tutaj

Mistrz ceremonii na ślubie jednopłciowym 

Ślub jednopłciowy - celebrant
fot. Pytlik Bąk

Nasi celebranci i celebrantki każdego roku prowadzą dziesiątki ślubów Par LGBT i zawsze są to niezwykłe uroczystości tętniące niepowtarzalnymi emocjami. To także ważny moment dla przyjaciół i rodzin Par, którzy często czynnie uczestniczą w przebiegu ceremonii – jako świadkowie, wygłaszając przemowy, czytając fragmenty prozy lub poezji, wykonując utwór muzyczny czy uczestnicząc w jednym ze ślubnych rytuałów, np. w zapaleniu świecy jedności. 

Celebrant prowadzący całą uroczystość to osoba o wysokich zdolnościach interpersonalnych, bardzo empatyczna, a także gotowa do reagowania w nieprzewidzianych okolicznościach. Nasi celebranci są kompleksowo przeszkoleni, dlatego będziecie bardzo dobrze zaopiekowani. 

Nasze Pary LGBT 

Ślub - tęcza
fot. Magdalena Cichecka

Bardzo ciepło wspominamy śluby Par LGBT. Zostają one na długo w naszej pamięci, bo zazwyczaj są to niezwykle osobiste i emocjonalne ceremonie. Bardzo cieszy nas też to, że często nasze Pary decydują się na tęczowe dodatki, np. bukiety z kolorowej gipsówki, tęczowe trampki, umieszczenie tęczowej flagi w miejscu ceremonii czy nawet tęczowych elementów dekoracji sali weselnej! Takie śluby stają się prawdziwym świętem dumy.

Zdjęcie główne: Magdalena Kubanek

Zobacz też:

Oceń post